Chov psů  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

RANÁ SOCIALIZACE
O nás
Štěňata
Životní příběhy
Stáří
Odchovy
Výchova a výcvik
Chov, krytí, odchov
Porod
Raná socializace
Informace pro majitele

Raná socializace Organizace prodeje šteňat Malé štěne kouše Vylepení uší Co dělám se zuby Skus u bulíků Drápky a bulterieři Kosti, klouby

Skus u bulíků

Kromě toho, že se spodní čelist vyvíjí souběžně s civilizací, i když bych místo vyvíjí, raději řekla, že zakrňuje, podléhá skus u bulíka mnohým změnám od tří týdnů stáří celoživotně.

V posledních letech mají malá štěňata velmi často podkus, veterináři, neznalci plemene (nechci se nikoho dotknout, i já mám mezery ve vývoji štěňat u některých zvláštních ras ) se často o takovém štěněti špatně vyjadřují a předpovídají mu nejen nechovnost, ale i zdravotní problémy. Podkus v době odběru může být i 2cm!!! a přesto se dotáhne. Je to neuvěřitelné, ale čelist pracuje, s růstem hlavy a klabonosu se horní čelist stáhne a spodní doroste. Bohužel se nyní objevilo pár případů, které se nedotáhly. Veterináři varují i před několikamilimetrovým podkusem, což chovatelé naopak považují za přednost, protože vědí, že se čelisti přiblíží.

Důležité je, aby spodní čelist byla široká a špičáky směřovaly ven.

Bohužel stav mléčného chrupu nezajišťuje stav trvalého z obou hledisek. I úzká čelist, podkus nebo zapíchlé mléčné špičáky se velmi často u trvalého chrupu změní na skus korektní. Naopak krásný nůžkový skus a špičáky směřující ven se mohou po přezubení změnit. Samozřejmě že široká čelist je žádáná a volný nůžkový skus a korektní posazení špičáků je ideální.

Píšu to proto, že mívám dotazy z celé republiky ohledně chrupu a samozřejmě se to netýká jen psů z mé CHS.

Nemusíte se bát brát si štěně s podkusem, ale můžete se v tomto případě domluvit na snížení ceny, kterou doplatíte po přezubení proti dodání PP.

Ani těsný nůžkový skus neznamená, že pes špatně přezubí a bude mít kleště nebo předkus.

Zkrátka když kupuje bulíka, rozhodně nikdo netuší, jaké zuby bude mít v 8 měsících. Nikdo vám to také nezaručí. I štěňata z oboustranně kvalitních (po stránce zubů ) rodičů a prarodičů, mohou špatně přezubit. Řekla bych, že 1/3 bulíků má nějaký problém se zuby.

Neměli byste si ani lámat hlavu s tím, když vám na prvním očkování lékař řekne, že pes je "vadný", zmetek aj. a že ho máte utratit. Nebo vrátit. Já se velmi opatrně vyjadřuji ke stavu chrupu u všech ras. Popíšu stav, případně zapíšu do očkovacího průkazu, ale nedělám závěry. Doporučím žvýkat a tahat hračky anebo naopak u těsného skusu doporučím omezit žvýkání a přetahování. Prodávající by měl kupujícího na stav chrupu pravdivě upozornit a kupující by neměl prodávajícího odsuzovat, když štěně špatně přezubí. Snad se dá z celkového ujednání poznat, zda je chovatel seriozní. Při koupi štěněte vstupují do vztahu vždy dvě strany a obě nesou riziko. Já mám například několik nedoplacených štěňat jen proto, že jsem chtěla být seriozní. Proto jsme zvedla výši první splátky. Mám doma i několik nedoplacených průkazů.

V osmi měsících je přezubení dokončeno, je již jisté, jak na tom pes je, pokud jde o výměnu zubů, jejich počet a dotažení podkusu. Špičáky, které mají být z vnější strany dásně, tam již musí být. Ovšem po tomto věku začíná mohutnět hlava a i krásné nůžky se mohou stát během 14dnů kleštěmi. Klešťový skus na dvou řezácích rozhodčí znalý rasy neodsoudí. Může se stát a stává se velmi často, že tento stav vydrží i více let. Např. moje Medea a jiní slavní psi. Musíte ovšem chodit na výstavy k rozhodčímu, který plemeno choval nebo chová.

V menším množství případů se klešťový skus posouvá v předkus. To už je vylučující vada. Problém je v tom, že o předsazené spodní řezáky se opře celá čelist a posouvá se vpřed. Někdy jde pravidelným tlakem skus zachránit. Psi, kteří hodně žvýkají anebo koušou hliníkové misky a pletivo si zuby zbrousí. Buď si tím způsobí klešťový skus anebo naopak zbrousí řezáky a zachrání se před předkusem. Je to opravdu velmi složité a prestré.

Co je ovšem pro mě novým překvapením je tento případ : pes, který s námi chodí na cvičák a kterému pravidelně kontroluji skus mě zaskočil. Měl špičáky z vnější strany dásně, i když natěsno. Vidělo to několik lidí na cvičáku, neboť chodíme po sobě a prohlížíme tlamu. Za 14 dní byl v ordinaci a zuby byly uvnitř ! Dokonce na dásni z vnější strany byl ještě po něm žlábek! Opravdu toto jsem viděla poprvé. Psovi bylo 13 měsíců.

Každá rasa má svá úskalí. Když se rozhodnete pro nádhernou duši bulteriéra (kterou poznáte až po mírném polidštění a několika měsících usměrňování temperamentu), celý život nebudete vědět, jaké bude mít zuby

Na závěr několik konkrétních příkladů:

Zde roste řezák korektně:
Nádherný pohled, jak je zub medikálně posazen kvůli přetrvání mléčného. Evidentně hrozí, že špička se nedostane ven:
Další běžná vada u bulíků je, že I3=třetí řezák v horní čelisti nesměřuje kolmo dolů, ale je příliš velký, směřuje dozadu jako u žraloka. Tím zavírá prostor mezi I a špičákem. Spodní zub neroztlačí při růstu dva horní zuby, ale uhne dovnitř. Vada je pak v dospělosti charakterizovaná jako kolmé postavení špičáku nebo úzká čelist, přestože jde evidentně o vadu I3, který nefyziologicky roste. Pokus o nápravu - prsty tlačit špičku I3 dopředu, pokusit se zub srovnat. Dřevěnou tužku vtlačovat mezi horní špičák a třetí řezák. Případně ho zbrousit nebo zaštípnout.
Špička I tlačí na spodní špičák. Zatím je prostor v horní čelisti dostatečný, neboť zuby jsou malé. Čím větší bude třetí řezák, tím více bude půspbit jako "rovnátko" na spodní špičák a bude ho zatlačovat dovnitř. Horní špičák by se měl jen minimálně dotákat špičáku. V žádnem případě s ním vytvářet "opačný zámek". Zámek má vytvářet horní a spodní špičák.
Nebezpečí při růstu trvalých zubů, když mléčné přetrvávají je to, že nový zub ve spodní čelisti roste mediálně t.j. z vnitřní strany vedle mléčného, takže již tak je o 3mm více uvnitř tlamy. Aby se jeho špička dostala nad dáseń horní čelisti, musí se vyklonit více, než kdyby rostl sám bez tlaku od mléčného zubu. Horní čelist - trvalý špičák je založen rostrálně, tj. více dopředu před mléčným, takže se automaticky zmenšuje prostor mezi I3(třetím řezákem) a špičákem. Tím se zmenší mezera pro spodní špičák, taklže se spodní špiák nemusí vejít mezi tyto dva horní zuby. V závěru má pes nestandartní skus, v důsledku přetrváví mléčného chrupu a tlaku mléčných zubů, aniž by šlo o vadu užší čelist nebo chybné postavené zubů.
Výborně postavený špičák:
Předkus: