Belladona je vhodná i pro angíny a ušní záněty. V případech, kdy bolavé místo je rudé, oteklé, teplé.
V další fázi se můžeme rozhodnout pro Ferrum phosphoricum nebo Bryonii.
Ferrum phosphoricum je pro stav mírné teploty, tlapy jsou vlhké, pacient je malátný, unavený. Může kašlat nebo mít žilky krve v nosním sekretu. Ferrum ph. Používáme i u chudokrevných jedniců, lehkých krvácivých stavů, dlouhodobé únavě, špatné rekonvalescenci.Bryonia léčí veškeré záněty dýchací soustavy i pohybové. Pacient se nechce hýbat a každý pohyb mu působí bolest. Sliznice jsou suché, žízeň je enormní.
Pokud teploty přetrvávají dlouho, zejména v přítomnosti hnisavého zánětu, podáme Pyrogenium. 1x-2x denně ,postupně snižujeme frekvenci.
Rhus toxicodnedron je lékem nachlazení po předchozí námaze, sportu, výletu, kdy se organismus zahřeje a následně zchladne nebo zmokne. Pacienta bolí klouby, těžko se hýbe. Úleva nastane po pomalém rozhýbání.
Gelsemium podáme u apatického pacienta, většinou jen leží a sotva se hýbe. Pozorujeme zimnici, žízeň chybí.
Pokud předpokládáme nastydnutí po nepříznivé situaci nebo zpozorujeme prvotní příznaky, podáme oscillococcinum třetinu tuby po 4 hodinách.
Prevenci onemocnění dýchacích cest provádíme Oscillococinem, půl tubičky 1x za 14 dní od podzimu do jara. U mláďat nebo u jedinců štíhlých s větší hlavou nebo chronicky nemocných podáváme Siliceu 1x za 14 dní.
Podpůrné byliny jsou echinacea, rakytník, divizna, lichořeřišnice. Byliny po 3-8 týdnech střídám.
MVDr. Simona Müllerová
|