Bulteriér Trojský kůň  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

MOČOVÁ SOUSTAVA
Močová soustava
Imunita, infekce
Dýchací soustava
Pohlavní soustava
Trávicí soustava
Pohybová soustava
Oběhová soustava
Nervová soustava
Kožní nemoci
Infekce, paraziti
Homeopatie
Chronické ledvinové onemocnění Inkontinence Léto, horko, voda a pes

Léto, horko, voda a pes

Své pejsky trénuji na teplo poledními procházkami. Venčím od 11 do 14 hodin, ostrou chůzí. Nosím s sebou vodu v plastové lahvi a psi napájím, třeba i po 500ti metrech, umí pít z lahve. Případně jim máčím temeno a uši.

Ochlazování - namočte psovi tlapky, uši, temeno a konec ocásku. Jsem zásadně proti mokrým ručníkům na tělo nebo polévání. Zažila jsem spoustu akutních ochrnutí po takovém ochlazení. Dokonce i problémy s páteří pozvolného vývoje. Myslím si, že právě bulík není typ na mokrý ručník přes záda a ledviny. Na hlavě můžete máčet cokoliv nebo přiložit mokrý obklad. Kontrolujte barvu sliznic, měly by být růžové, eventuálně červené. Bledé nebo fialové svědčí o oběhových problému a nebezpečí kolapsu. Jazyk je diagnosticky velmi důležitý. Zdravý pes s fungující termoregulací má i v horku jazyk růžovočerveně a středně velký. Dobrému pozorovateli neunikne, když jazyk zbytní. Leží až k vnitřní straně zubů, může je i přesahovat. Při termické polyplnoe - zrychlené dýchání za účelem zvýšeného odpařování dechem a sliznicemi dutiny ústní je ve fyziologickém stavu jazyk po stranách v dutině ústní, dýchací cesty jsou průchodné, měkké patro je viditelné. Tlama může být extrémně otevřená, špička jazyku je zvětšená a několik cm ční z tlamy. Pokud jazyk prosákne a přehrne se přes zuby, měkké patro není viditelné, spěchejte domů. Pokud jazyk nebo sliznice fialoví, volejte pro odvoz. Vyhledejte s tím a ochlazujte psa uvedeným způsobem. Dokud nemáte s sebou homeopatika, např. Aconitum, shánějte veterinárního lékaře. Aconitum napellus 15 nebo 30 Ch zachránil již řadu mých pacientů, kuličky aplikuji ihned v autě, kterým pacienta dovezou a teprve potom přistoupím k vyšetřování. V létě nosím někdy na procházky Aconit s sebou, máme ho i v autě jako trvalou výbavu. 3 kuličky opakovaně, i po minutě, do zlepšení stavu.

Přírodní vodní zdroje

Nejraději chodím v létě na procházky k potoku, psi jdou vodou, já po suchu. Vedro snáším naprosto v pohodě, mnohdy se ani nepotím, dokonce můžu běhat a psi běží vodou. Nutně ovšem chodím venku tak dlouho, dokud na slunci neuschnou. U mých psů i u pacientů se stalo, že vlhcí zůstali ve stínu a měli zápal plic nebo vertebrogenní problémy. Naše Siddhartha skoro umřela, když ji Heli koupala v rybníce, v srpnu, do 6ti večer, zvolna došly domů a Siddhartha zůstala v pelíšku - nikoliv v posteli, asi vlhká. Až když několik dní blinkala Helence do postele, zavolalo mé dítě rodinného lékaře, tedy mě. Obávala jsem se selhání ledvin. Siddhartha byla na umření, srdeční slabost, vrzoty na plicích, plíce zavodněné, žaludek nadmutý. Nechápala jsem, co se děje. 3 dny bojovala o život. RTG vyloučil cizí těleso, další diagnostika ledviny. Shodli jsme se na zápalu plic. Za týden jsem ji vyléčila kombinovanou léčbou a další 2 týdny doléčila jen alternativními metodami. Je to už pár let. Je naprosto bez následků. Naštěstí.

Pes může zkolabovat stejně jako člověk, pokud rozehřátý náhle skočí do studené vody, hlídám si své psy, aby mi k vodě neutekli, pokud jsme dlouho v horku venku. Pokusím se je namočit dopředu. Bohužel zejména bulící mají z přírodních vod pupínky, ekzémy, ba dokonce plísně a gynekologické výtoky. Řeším to už 10 let. Vždy váhám, jestli jim dopřát koupel anebo ne. Naopak je od malička nechám pít z kaluží nebo se v nich válet a cíleně vytvářím přirozenou imunitu. Velmi se mi to osvědčilo. Moje smečka nemá z bahnité vody průjem a může se napít, pokud najde vodu. Pupínky ovšem mívají, když provádí bahenní koupele. Přesto bych řekla, že méně než většina psů v ordinaci.

Pokud pes do vody skáče a potápí se, je vhodné mít s sebou ušní kapky, nejlépe okrové a po plavání mu očka prokápnout. Důsledně. Vždy.

Přeji Vám hezké léto
Simona Müllerová