Chov psů  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

MOČOVÁ SOUSTAVA
Močová soustava
Imunita, infekce
Dýchací soustava
Pohlavní soustava
Trávicí soustava
Pohybová soustava
Oběhová soustava
Nervová soustava
Kožní nemoci
Infekce, paraziti
Homeopatie
Chronické ledvinové onemocnění Inkontinence Léto, horko, voda a pes


NOVÉ ČLÁNKY!!

Chronické ledvinové onemocnění

Literatura uvádí vrozenou dispozici bulterierů ledvinovému onemocnění. V mé ordinaci za 13 let praxe nebyl větší počet bulteriérů s ledvinovým onemocněním než ostatních plemen.
Příčiny chronické nedostatečnosti mohou být infekční, vrozené anomálie, poúrazové, imunologické, vycházejících z poruch krvení, opakovaná léčba antibiotiky nebo kortikoidy, jednostranné krmení svalovinou, způsob ustájení...

Vzhledem k tomu, že asi polovina bulteriérů jsou alergici různého stupně, považuji za jednu z příčin vysrážení imunokomplexů (nefyziologická reakce imunitního systému) v ledvinách s následným omezením filtrační schopnosti ledvin.

90% bulteriérů s onemocněním ledvin byli psi chovaní trvale venku v nevytápěných boudách, menší část byli psi chovaní doma a ponecháni v kotci na zahradě nebo na cvičáku v zimě několik hodin týdně. Vyléčení není možné, pouze zpomalení průběhu a odstranění klinických příznaků.

Příznaky - nejčastěji přijde majitel s apatickým psem, který se nerad pohybuje, má sníženou chuť k jídlu, často více pije a více močí, může být nahrben, záď může být bolestivá. Jedním z prvních příznaků je zvracení často jen bílé pěny. Pohmatem může být citlivá oblast ledvin, jazyk nahnědlý, dech typicky páchne, moč typicky páchne, často páchne celý pes. V pokročilejším stádiu je zvíře anemické a má rozpraskanou nosní houbu, zejména na kraji, s bělavými příškvary. Teplota závisí na fázi onemocnění. Může být zvýšená (zejm. při bakteriální infekci nebo superinfekci), normální nebo snížená v pokročilejším stavu a při závažné patologii.

Diagnóza se potvrzuje vyšetřením moče a krve, sonografií a dalšími.

Alternativní cesta léčby a prevence - Celík upravuje pH krve a moči a léčí močový měchýř a ledviny, přeslička dezinfikuje močopohlavní soustavu, rozrazil rozpouští ledvinové kaménky, zhomeopatik Pareira, Berberis, Lycopodium, Calcarea carbonika, Phosporus a další. Schéma upravuji individuálně.

U těžkých případů kombinuji léčbu s infúzemi, antibiotiky, případně nesteroidnímy antiflogistiky v úvodu léčby. Alopatické léky se snažím co nejdříve nahradit přírodními. Vždy alopatii kombinuji s bylinami nebo homeopatií.

Týká se chronických ledvinových onemocnění, nikoli akutních selhání!

Důležitá jsou dietetická opatření. Maso obsahuje vyšší množství fosforu, vyšší množství fosforu onemocněnízhoršuje. Dříve se myslelo, že i vyšší množství bílkovin, tento fakt nebyl nijak prokázán, naopak kvalitní výživa je pro pacienty důležitá. Nejvyšší obsah fosforu je v srdci, proto je vhodné krmit jiný druh svaloviny.

Vláknina příznivě působí na střevní bakterie, které se podílejí na fermentaci a tím na vylučování odpadních produktů. Současně zabudovávají dusík dosvých buněčných stěn. Ideální vláknina je z cukrové řepy. Já používám řepnou vlákninu 2 minuty povařenou i preventivně, dále vlákninu ze střev býložravců, čerstvou nebo přemraženou (Manžel této vláknině říká "hovna" a vůbec není příznivcem mé krmné technologie. Omlouvám se za citaci). Také sama o sobě napomáhá vylučování odpadních produktů.

Nenasycené mastné kyseliny působí protizánětlivě a prodlužují životnost gromerulů (filtrační klubíčko v ledvinách). Při onemocnění ledvin dochází ke zničení glomerulů, čímž se zhoršuje filtrační schopnost ledvin, ledviny pak nevylučují metabolity z krve do moče, může dojít k otravě, nebo naopak propouštějí do moče i látky pro tělo žádoucí. Laboratorní vyšetření upřesní hladiny. Nenasycené mastné kyseliny jsou v mém oblíbeném přípravku - pupalkový olej.

Chov a držení psů - bulterier není pes pro celoroční pobyt venku v nevytápěné boudě. Není ani vhodná chodba s dlažbou, kde protahuje vzduch kolem prahů nebo dveří. Vhodná je buď malá zadýchatelná bouda, s dekami, slámou vysoko nastlanou, umístěná v místnosti na dvoře,ještě lepší je vytápěná bouda. My topíme psům 24 hodin denně asi půl roku, přechodné období jen přes noc. Topíme i v případě, že psi jsou doma, protože když jdou na dvůr si hrát, odpočívají v boudě a já chci, aby byla prohřátá. Pokud máte psa celoročně v bytě, nemusíte se stydět mu dát v mrazu kabátek. Civilizace poškozuje nás všechny a pes už dávno není to, co býval. Sami využíváme civilizačních výhod ve všech směrech a místo otužování a zvyšování odolnosti jsme čím dál choulostivější. Nevidím důvod, proč bychom měli chtít po psech něco jiného, než chceme od nás samotných.

Moji psi kabátky nenosí, ale venku se pohybují a pokud už nemají chuť běhat a vidím, že jim je zima, vracíme se domů. Délku a náročnost procházky nebo výcviku upravuji individuálně. Každý pes vydrží jinak dlouho a já sama zimu nesnáším a nikdy se dost nezahřeju.

Myslím si, že spoustě problémů s ledvinami by se dalo předejít ohleduplností k psovi a případně bylinkovou prevencí.

Případy
Bulterier, 6 let, chovaný v nevytápěné boudě, 5 a půl let krmen domácí stravou, poslední půl rok konzervy. Apatický, nahrbený, nahnědlý jazyk, oblast ledvin bolestivá, vyšetření moči ukazuje na poškození ledvin. Léčba - antibiotika, nesteroidní antiflogistika, celík, doporučeno topné těleso do boudy nebo přemístění psa. Pes byl po dobu léčby přemístěn, za týden bez příznaků. Recidivy další rok a půl asi 4x, postupně léčen více bylinami a homeopatiky s doporučenou prevencí. Po 4 recidivě mě majitel upozornil na změnu ve stravě a opět přestal krmit konzervami a vrátil se k mé domácí stravě. V létě odjel na dovolenou, byla vedra a pes se chladil v průvanu v zahradním domku, přesně mezi otevřeným oknem a dveřmi. Po návratu majitele byl okamžitě ošetřen, ale bez efektu. Během několika hodin mi umřel s hlavou v dlaních.

Bulterier, 7 let, trvale chovaný venku, v nevytápěné, neizolované boudě, na vysoké slámě. Majitel mě zavolal v zimním období k apatickému, anemickému psovi, s alterací na srdci, ošetřila jsem psa s tím, že za 4 hodiny se vrátím, majitel bez mého vědomí přemístil psa z kuchyně (kde jsem ho ošetřovala ) do prádelny pod okno, kde byla větší zima než venku. Psa jsem si odvedla domů do vlastní péče. Srdeční činnost byla nestabilní a než mohly zabrat léky, uhynul.

Fena, bulterier, 2 roky, žije doma nebo v nevytápěné boudě, 1x celoročně asi 3 hodiny v boxu na cvičáku. Zvrací, anemická, rozpraskaný nos, pach, vyšetření moče. Tato fena byla během 3/4 roku opakovaně léčena, z toho 2x antibiotiky, vždy homeopatiky a bylinami, s důkladnou alternativní prevencí, nicméně beze změn ustájení. Poslední terapie ji udržovala velmi dlouho při životě, ovšem na hranici života a smrti. Byla to infúzní a alternativní léčba. Po 14 dnech se mi podařilo přesvědčit majitele k euthanasii.

Popis případů je samozřejmě velmi zestručněný.

Ostatní pacienti - bytová plemena, pudli, westii bytoví bulteriéři užívají nyní preventivně bylinkové tct s pravidelnými kontrolami a žijí. Příznaky a terapie v úvodu byly obdobné jako u uvedených případů. Na více úhynů si nevzpomínám.